6 Mayıs 2021
Gündem

O DERNEKTEN ÖZCAN'A SERT AÇIKLAMA

................................

O DERNEKTEN ÖZCAN'A SERT AÇIKLAMA
5 Temmuz 2020

Geçtiğimiz günlerde sitemizin dile getirdiği ve Türkiye gündemine oturan barınakta ölen köpeklerin çöp aracı ile taşınması olayında sular durulmuyor.

Görüntülerin yayımlanmasından sonra Bolu belediye başkanı Tanju Özcan veteriner işleri müdürünü ve kamyon şoförünün görevlerine son vermişti. Daha sonra ise Özcan'ın eşi Meral Özcan'ın görev yaptığı okulun müdürü Figen Varlık'ın veteriner işleri müdürü olarak atanması tepkilere sebep olmuştu.

Belediye Veteriner Hekimler Derneği sosyal medya hesabında çok sert bir açıklama yaptı. Dernek yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi;

 

BOLU OLAYININ PERDE ARKASI

Geçtimigimiz günlerde Bolu 'da bir çöp kamyonu arkasında ölü hayvanlar görüntülendi. Eğitimi hukuk konusunda olan başkan açıklama yaptı. 'Kentimize yakışmıyor.... Veteriner  İşleri Müdürünü görevden alıyorum' dedi. Buraya kadar soylenen cümle sağduyulu bir başkandan duyulması gereken sözlermiş gibi gözüküyor.

Gerçekten öyle mi?

Tüm belediyelerde atıkların toplanması ve bertarafı görevi temizlik işleri müdürlüğünün görevidir. Uygun araçla taşımak ve uygun koşullarda bertaraflarını yapmak yönetmeliklerinde yazılıdır. Mesleği hukuk olan başkan bu konuda bilgili mi ? Belli ki değıl.

İlçe belediyelerde veteriner işleri müdürlüklerine araç almak veteriner hekimlerin insiyatifinde değildir. Başkan alın der alınır. Almayın der alınmaz.

Veteriner işleri müdürlüğüne bu ölü hayvanları taşıması için uygun bir araç aldın mı başkan? Yok tabiki.

Böyle bir araç var da veteriner hekim mi kullanmadı? Haklısın hemen görevden almalısın. Galiba olmadığını da herkes biliyor.

Veteriner işleri müdürlüğünde hayvanları gömmek için iş makinası mı aldın başkan?  

Biz Türkiye de bir ilçe veya il belediyesinde örneğini görmedik. Aldıysan bravo sana. Ama olmadığı da anlaşılıyor zaten.

Ölü hayvanların bertarafında kanun, uygun bir yere veteriner hekim gözetinde gömüleceği yazar. Ama cenaze aracı ve iş makinası olmayan bir müdürlük bunu diğer müdürlüklerden talep eder.

Yönetmeliklerde atıkların bertarafı görevi temizlik işlerine görev olarak verilmişse oradan yardım istenir. Genel olarak bu olay aşağıdaki şekilde bir telefonla çereyan eder. Mizansen olarak:

-Alo temizlik işleri müdürüm. Ben veteriner hekim ... Ölü hayvanlarım var yardımcı olur musunuz?

-Hay hay. Hemen araç gönderiyorum.

Temizlik işleri müdürünün gönderdiği araç Çöp kamyonu ise ne yapacaksın? İşte belediyeler böyle çalışır. Söz konusu kopek mi, ona reva görülen çöp kamyonudur. Pis iştir reklam değeri yoktur. Olay ortaya mı çıktı yüklen veteriner hekime.

Hayır. Yüklenmeyeceksin.

Önce kendine bakacaksın. Ben bu adama özel cenaze aracı vermedim. Yönetmelikte bunun görevi değil. Çöp kamyonunu  veteriner hekim kendi gidip alıp gelmedi. Ona bu aracı senin adamların reva gördü.  Kabahat sende başkan.

Eğer bu fiyaskonun bedeli görevden alınma ise, sen o aracı almadığın için ve çöp kamyonunu gönderen kişi; bu işe bu aracı reva gördüğü için işten el çekmelidirler. Sonra 3. sıradaki sorumluya sıra gelir. Kuyruğun kuyruğu adamı görevden almak ancak hukuk mezunu olmayan birine yakışır.

Bolu Bölgesi Veteriner Hekimler Odası başkanının basın açıklamalarından anlaşılan, boyle bir göreve veteriner hekim olmayan birini getireceksin.

İyice batarsın başkan. Hadi uğurlar ola. Biz sadece bu duruma güleriz.

Anlatırız.

Anlattıklarımız da güler.

1 yorum yapılmış

  • Sinan Okcuoglu 5 Temmuz 2020 - 20:18
    Böyle hiç düşünmeden kararlar almak hoş degil
    %100   (Toplam 3 oy kullanıldı.)

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.