25 Eylül 2020
Gündem

ROTARY BÖLGE BAŞKANI BOLU'DA MASAL ANLATTI

Zenginler kulubü olarak anılan Rotary 2430 Bölge Federasyon Başkanı Serhan Antalyalı Bolu'da konuştu.

ROTARY BÖLGE BAŞKANI BOLU'DA MASAL ANLATTI
18 Temmuz 2020

Mustafa Kemal Atatürk’ün Bolu’ya geldiği günde Bolu’ya gelmekten onur duyduğunu söyleyen 2430 Bölge Federasyon Başkanı Serhan Antalyalı sözlerine “Bizim tek liderimiz var o da Ulu Önder Atatürk’tür” diyerek başladı. Antalyalı gazetecilerin kulüp hakkında en çok konuşulan merak edilenleri anlattı.  
 


Gazelle Otel’de gerçekleştirilen toplantıda kulüp faaliyetleri hakkında bilgi veren Antalyalı Rotary Kulübü şu sözlerle anlattı:

Katılım gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum hepinizi saygıyla selamlıyorum. Sevgili Fırat beni bu dönemki liderimiz olarak tanımladı ama benim bildiğim tek lider olan Ulu Önder Atatürk’le aynı gün Bolu’ya gelmenin gururunu yaşıyorum. Sunumda aslında detaylı olarak anlatıldı ama ben yinede bir bilgi vermek istiyorum. Rotary nedir? Derseniz her meslekte yüksek ahlak standartlarını yüceltmek, dünyada barışı ve iyi niyeti yaymak amacıyla, dünyada iş ve meslek insanlarında oluşmuş bir sivil toplum örgütüdür. Yani bizim temel özelliğimiz iş ya da meslek sahibi insanlarız. Amacımızda her meslekten yüksek ahlaklı standartları yükseltmek, dünyada barışı yaymak.

EN YÜKSEK DERECE 4 YILDIZI ALABİLEN 2 VAKIFTAN BİRİDİR

Vizyonumuza bakacak olursanız dünyanın dört bir yanında hem toplumlarımızda hem kendimizde kalıcı bir değişim yaratmak için herkesin birlikte harekete geçtiği bir dünyayı birlikte oluşturmak. Rotary Kulübü 1905 yılında Chicago eyaletinde kurulmuştur. 1910 Kanada, İspanya ve İngiltere’de kurulmasıyla uluslararası bir kimliğe kavuşmuştur. 1917 yılında da Rotary Vakfı kurulmuştur. Vakfımız gurur kaynağımız Son 12 yıldır uluslararası denetim şirketi Charity Navigator tarafından en yüksek derece 4 yıldızı alabilen 2 vakıftan biridir. Neden 4 yıldız alıyoruz? Bu güne kadar toplanan paraların yüzde 97’si amacına uygun olarak kullanılmaktadır.

ATATÜRK KURULMALARINA NEDEN İZİN VERMEDİ 

Türkiye ‘de ilk olarak kulübümüz 1955 yılında kurulmuştur.  Aslında Atatürk’ün önüne 30’lu yılların başında Rotary Kulübü’nün kurulmasıyla ilgili bir taslak çalışması gidiyor. Atatürk bu konuya izin vermiyor. Atatürk’ün önüne gelen taslakta kadınların kulübe üye olabilmesi mümkün görünmüyor. O dönemde maalesef iş kadını kavramı daha oluşmamış. Sadece erkeklerin olduğu bir sivil toplum örgütü olduğu için “Kadınların olmadığı bir sivil toplum örgütünü kurmam diyor” kendileri vizyon sahibi oldukları için. 1989 yılından itibaren kadın üyelerimizin artık kulübümüze katılım gösterebiliyorlar.  1955 yılında meclis başkanı Refik Koraltan’ın oğlu Oğuz Koraltan tarafından kuruluyor. Şahap Bilgi o dönem ilk başkan oluyor. Ülkemizde ve Dünya’da Rotary’nin kısa tarihi bu şekilde.

DÜNYANIN EN BÜYÜK SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜYÜZ

Dünyada 36 bin kulübümüz 1 Milyon 200 Bin üyemiz var. Dünyanın en büyük sivil toplum örgütüyüz. 200’den fazlada ülkede Rotary kulüpleri bulunmaktadır. Rotary’nin yapmış olduğu en önemli çalışmalardan bir tanesi de Birleşmiş Milletler ve UNİCEF’in kuruluşuna öncülük etmiş bir kuruluştur. Şuan birleşmiş milletlerde temsili olan ilk ve tek sivil toplum kuruluşudur. Ülkemizde 240 adet kulüp bulunmaktadır. Yaklaşık 6000 üyemiz bulunmaktadır. 41 şehirde Rotary Kulübümüz bulunmaktadır.

ÇOCUK FELCİNİ YERYÜZÜNDEN SİLDİK

Rotary Kulübü bizler kadar şanslı olmayan insanlara hiçbir karşılık beklemeden yardım etmeye hizmet etmeye çalışırız. Anne ve çocuk sağlığı, hastalıkların önlenmesi, temel eğitim ve okuryazarlık, ekonomik ve toplumsal kalkınma, temiz su ve hijyen, kalıcı anlaşmazlıkların çözümü ve çevreyi korumak Uluslararası Rotary’nin odak noktaları. 36 bin kulübümüz yaklaşık 175 bin projeyi bizler kadar şanslı olmayan insanlara ulaşmaktadırlar. Çocuk felcinin giderilmesi Rotary Kulübü’nün en öncelikli hedeflerinde bir tanesi. 1985 yılından beri uluslar arası Rotary Kulübü dünyadaki bütün çocuk felci aşılarının finansmanını sağlamaktadır. Bu gün bu çalışmalar kapsamında uluslar arası Rotary Kulübü’nün toplam harcadığı para 2 Milyar doların üzerindedir. Bu çalışma sayesinde dünyada 3 milyar çocuğumuz koruma altına alınmıştır. 1988 yılında 152 ülkede çocuk felci görülürken çok şükür bu gün sadece Afganistan ve Pakistan’da çocuk felci kalmıştır. Dolayısıyla %99.99 çocuk felci bitmek üzere. Ben bir hekimim dünyada bir hastalığı silmenin ne demek olduğunu diğer sağlık çalışanı dostlarımızda bilirler. Çok nadir hastalık silinir İnşallah çocuk felci de bunlardan biri olur.

BU 4 SORU SORULSA NE SAVAŞ NE KAVGA KALIR

Hepimiz iş ve meslek insanıyız hiçbir karşılık beklemeden hizmet etmeye kendimizi adadık ama yaptığımız düşündüğümüz söylediğimiz her şeyde dört soruyu sorarak hareket ediyoruz. Yaptıklarımız gerçeğe uygun mu? İlgililerin tümü için adil mi? İyi niyet ve daha iyi dostluklar sağlayacak mı? İlgililerin tümü için yararlı mı?  Keşke bu anahtar 4 soruyu herkes sorsa siyasetçiler sorsa dünyada ne savaş kalır ne kavga kalır.

KENDİMİZİ ANLATAMADIK, BAŞKALARI BİZİ ANLATTI

Bizler kendimiz hep fedakâr yardımsever insanlar olarak tanımlarız ama bizim yaptığımız çalışmalar biz derken sadece kendimizi kastetmiyorum diğer kuruluşlarla birlikte baktığımızda ülke olarak maalesef çok çok gerilerde bir yerdeyiz. Dolayısıyla biz karşılıksız yardım yapıyoruz, iyilik yapıyoruz dediğimiz zaman tabi ne kadar inandırıcı geliyor onu bilemiyorum. Bizim yıllarca halkla ilişkiler konusunda ne yaptığımızı anlatamadık anlatmadık. Biz anlatmayınca, anlatamayınca Rotary’i keyiflerince anlattılar, canlarının istediği gibi anlattılar. Biz herkes kadar ülkesini, vatanını, milletini, bayrağını seven insanlarız. Biz vatanseveriz. Tabi ki hepimiz işadamlarıyız, belli bir yerlere gelmiş insanlarız. Belki tek başımıza yapamayacağımız yardımları bir bütün halinde daha kolay yapabiliyoruz. Yani işi gereği vakit ayıramayan insanlar bir araya gelince daha faydalı işler yapabiliyorlar. Ülkemizden aldığımızı ülkemizin insanlarına geri vermek bizim temel hedefimiz.

ZENGİNLER KULÜBÜ DEĞİLİZ

Biz elitsit değiliz. Zenginler kulübü değiliz. Asla değiliz. Bir araştırma yapılsa orta halli insanlardan oluşan inanlarız. Birçok temel özelliğimiz ortaktır. Hepimiz laikizdir, hepimiz Atatürkçüyüz, hepimiz sizler gibi iyi insanlarız, bu şekilde bir araya geliyoruz. Yoksa inanın bana gelir düzeyi çok düşük olan insanlarda aramızdadır. Öğrenciler aramızdadır. Dış mihraklar bizleri yıllarca Siyonist mason şimdilerde hizmet kelimesi moda biz Fetö’yle ilişkilendiriyorlar. Hâlbuki biz tam 115 yıl önce hizmet dedik. Fetö bilmem kaç yıldır hizmet diyor? Biri birinden bir şeyler çaldıysa eğer biz kimseden bir şey çalmadık.
 

Kaynak: TvBolu

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.