1 Temmuz 2022
Gündem

BOLU'YA BAZI YASAKLAR GELDİ

.............................

BOLU'YA BAZI YASAKLAR GELDİ
18 Ağustos 2020

Bolu’da İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonları Abant ve Gölcük Tabiat Parkı ile Yedigöller Milli Parkı’na girişlerde HES kodu zorunluluğu getirildi. Kentte 65 yaş üzeri vatandaşlar için yeni kısıtlamalar getirilirken kentte cadde ve sokaklarda maske çıkartılmasını önlemek için cadde ve sokaklar üzerinde yemek yiyip içecek tüketmenin engellenmesi kararlaştırıldı.

Bolu Valisi Ahmet Ümit başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi kentte artan vaka sayılarının ardından toplandı. Toplantıda koronavirüsün yayılımını azaltmak için yeni tedbirler alınarak bir çok alanda kısıtlamalar getirildi. Özellikle hafta sonunda Gölcük ve Abant Tabiat Parkı’nın girişinde karantinada olması gereken kişilerin yakalanmasının ardından taticilere HES kodu zorunluluğu getirildi.

O PARKLARA GİRİŞLER HES KODU İLE OLACAK

İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi tarafından alınan kararda, “Abant, Gölcük ve Yedigöller mesire alanlarına il içinden ve il dışından yoğun şekilde ziyaretçilerin geldiği, bu ziyaretçilerin en azından bazılarının pozitif vaka tanımlı veya temaslısı oldukları ve evlerinden çıkmamaları gerektiği halde söz konusu mesire alanlarına geldikleri tespit edildiğinden ilk etapta Abant, Gölcük ve Yedigöller’e tatil günlerinde girişlerin Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyeleri doğrultusunda elektronik HES sistemi kullanılarak gerçekleştirilmesine” denildi.

SOKAKTA SİGARA İÇMEK YASAKLANDI

Toplantıda 65 yaş üzeri vatandaşlara da yeni kısıtlamalar getirildi. Kararda Bolu’da koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren vatandaşların 65 yaş üzeri olduğu vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

“İlimizde koronavirüs sebebiyle vefat eden vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun kronik rahatsızlığı olan veya 65 yaş ve üzeri şahıslardan oluştuğu anlaşıldığından kronik rahatsızlığı olan veya 65 yaş üzeri olan vatandaşlarımızın virüsten daha iyi korunabilmelerine yardımcı olmak amacıyla toplu ulaşım araçlarını kullanmalarının, sünnet düğünü,nişan, kına, düğün, taziye, cenaze namazı, pazaryerleri gibi insanların topluca bulundukları faaliyet ve sosyal aktivitelere katılmalarının kısıtlanmasına yani bu tür aktivitelere katılımlarının engellenmesine”

Kentte maskesini çıkartarak cadde ve sokaklarda ellerinde yemek yiyen vatandaşlara da kısıtlama getirildi. Kararda, “Vatandaşların yeme-içme gerekçesiyle maske takmamalarına sebebiyet verdiği anlaşıldığından maske çıkartılmasını önlemek amacıyla cadde ve sokaklarda sigara içilmesine, dondurma, çekirdek gibi gıda tüketimine izin verilmemesine.” ifadelerine yer verildi.

1 yorum yapılmış

  • Refik kartın19 Ağustos 2020 - 03:10
    Doğru bir karar .orman bölgelerinde bilakis sarıalan yaylası aladağ gölü arasındada insanların piknik kamp yapması engellensin çünkü oralara gelenler de 65 yaş üstü ve maske fiziki mesafe kuralına uyan yok . ayrıca orman içinde ateş yakılıp mangal yapılıyor.giderkende çöpleri bırakıp gidiyorlar .bu insanlara söyleyecek söz bulamıyorum arabayla gelip kendi yemek artıklarını geri getirmek akıllarına gelmiyor eksi x artı zekalı kişiler
    %80 %20   (Toplam 5 oy kullanıldı.)

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.