13 Haziran 2024
Gündem

Şehitlik Rütbesi Verilmeyen Kahramana Destek Yağıyor

Bilirkişi, ''intihar değil, cinayet'' demişti

13 Şubat 2017

Tunceli’de 1994 yılında intihar ettiği yönünde otopsi raporu düzenlenen ancak daha sonra raporun sahte olduğu anlaşılan Albay Kazım Çillioğlu’nun şehit edilmesi ile ilgili olarak soruşturma sürerken, ailesi tarafından katillerinin bulunması için imza kampanyası başlatıldı.

 

 Sizde destek olun

 

Change.org adresi üzerinden yürüyen imza kampanyası sonucunda toplanacak imzalar gerekli mercilere iletilecek ve soruşturma hızlanacak. İmza kampanyasına şu linkten ulaşılabiliyor;

 

https://www.change.org/p/%C5%9Fehit-albay-kaz%C4%B1m-%C3%A7illio%C4%9Flu-cinayetinin-ayd%C4%B1nlat%C4%B1lmas%C4%B1n%C4%B1-istiyoruz-hesab%C4%B1-sorulsun?recruiter=232335561&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=autopublish&utm_term=mob-xs-share_petition-reason_msg

https://www.change.org/p/%C5%9Fehit-albay-kaz%C4%B1m-%C3%A7illio%C4%9Flu-cinayetinin-ayd%C4%B1nlat%C4%B1lmas%C4%B1n%C4%B1-istiyoruz-hesab%C4%B1-sorulsun?recruiter=232335561&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=autopublish&utm_term=mob-xs-share_petition-reason_msg

 

Bilirkişi, ''intihar değil, cinayet'' demişti

 

Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce uzun süredir titizlikle yürütülen soruşturma kapsamında oluşturulan bilirkişi heyeti, tüm dosya ve deliller üzerinde yaptığı incelemenin ardında hazırladığı 62 sayfalık raporda olayın cinayet olduğunu bildirmiş, raporda, ''Dosyadaki deliler göz önüne alındığında olayın intihar değil, cinayet olduğu anlaşılmaktadır'' denilmişti.

 

Olay

 

Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürütürken 1994 yılında lojmanında ölü bulunduktan sonra dış otopsisi yapılarak ''intihar ettiği'' sonucuna varılan Kazım Çillioğlu ile ilgili soruşturma dosyası, oğlu Gökhan Çillioğlu'nun müracaatı üzerine yeniden açılmıştı.

 

Gökhan Çillioğlu, 2010 yılı sonunda savcılığa başvurarak babasının suikast sonucu öldürüldüğünü ileri sürmüş, ailenin başvurusu üzerine Erzurum'a gönderilen dosyayı inceleyen savcılık, görevsizlik kararı vererek dosyayı Malatya'ya göndermişti.

 

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, olayın yaşandığı tarihte Tunceli Valisi olan Atıl Üzülgen ile dönemin Cumhuriyet Savcısı, Kurmay Başkanı, Jandarma Bölük Komutanı, Çillioğlu'nun korumaları ve MİT görevlilerinin de aralarında yer aldığı 700'ün üzerinde kişinin ifadelerine başvurulmuştu.

 

Savcılık ayrıca, Çillioğlu'nun otopsi raporunu da inceleyerek kesin ölüm nedeninin belirlenebilmesi için Düzce'de bulunan mezarının açılmasına karar vermişti. Soruşturmada, Albay Kazım Çillioğlu'na ait silahların ölümünden 3 yıl sonra ailesinden teslim alınmasına ilişkin Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı adına düzenlenen belgenin de sahte olduğu belirlenmişti.

 

Çillioğlu'nun mezarından alınan örnekler üzerinde İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda yapılan incelemede, saç köklerinde arseniğe rastlanan Çillioğlu'nun, kürek kemiğinde kurşun yarası olduğu öngörülen delik ile kaburgalarında kırık olduğu tespit edilmişti.

 

Öte yandan, savcılığın talebi üzerine Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi ''Yeşil'' kod adlı Mahmut Yıldırım ile ''Bozo'' kod adlı Yusuf Geyik hakkında tutuklama kararı çıkarmış, iki ismin kırmızı bültenle aranmasına başlanmıştı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.