10 Ağustos 2022
Gündem

"VALİ, BAĞIŞ YAPMAK CAİZ Mİ DİYE" MÜFTÜYE SORDU"

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan,  Bolu Valiliğinin belediyenin kurban bağışı hesaplarını bloke ettiğini açıklayarak, “Müftüye, “Aşevine kurban bağışı toplamak caiz mi” diye sordular. Sayın valim, müftü hukukçu mu, ulemaya mı soruyorsun.” dedi.

"VALİ, BAĞIŞ YAPMAK CAİZ Mİ DİYE" MÜFTÜYE SORDU"
28 Haziran 2022

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Vali Kılıç’ın resmi izin yazısına da onay vermemek için mücadele ettiğini vurgulayarak, “Bolu Valiliği ile kurban bağışlarının toplanması konusunda hafta sonunda bir kriz yaşadık. 13 yıldır kurban bağışı topluyoruz ve aşevinde kullanıyoruz. Bu sayede belediye bütçesinden bir kuruş çıkmadan çalışmalarımızı yapıyoruz. Günde iki bin aileye sıcak yemek veriyoruz. Yılda bir milyon kişi demek. Vali bey anlamsız ve hukuksuz bir şekilde bağışla yardımı karıştırarak bizimle ilgili şifahi bir karar verdi. Bizde iki kurum arasında sıkıntı olmasın diye valiliğe Pazartesi günü izin yazısı yazdık. Vali bey önce belediye meclis kararı alsınlar öyle gelsinler demiş. Bu karar 2013 yılında belediye meclisinde alındı. Bu kararı yenilemek lazım dedi. 2013 yılında alınmış kararı keyfi olarak tekrar almamızı istedi. Biz bunu kabul etmiyoruz dedik.” diye konuştu.

MÜFTÜYE ‘BELEDİYENİN BAĞIŞ TOPLAMASI CAİZ Mİ’ DİYE SORDULAR

Başkan Özcan, Bolu Valiliğinin İl Müftülüğüne ‘Aşevine kurban bağışı toplamak caiz mi” diye sorduğunu açıklayarak şunları söyledi:

“Sayın valimiz Dernekler Müdürüne bir de Müftü beye soralım demiş. Müftüye, “Aşevine kurban bağışı toplamak caiz mi” diye sordular. Müftümüz ihtiyaç sahiplerine gittiği için son derece caiz demiş. Bağış toplamanın dinen bir sakıncası yok. Ben bu konuda müftüye fikir soran valiye soruyorum. Sayın valim, müftü hukukçu mu, ulemaya mı soruyorsun. Müftüden olumlu bir cevap gelmesine rağmen yine bize olumlu bir cevap vermediler. “

TÜM TÜRKİYE’DEKİ VATANDAŞLARIMIZI BOLU BELEDİYESİNE KURBAN BAĞIŞI YAPMAYA DAVET EDECEĞİM

Kurban bağışları toplayan cemaat ve tarikatlara değinen Başkan Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi izinli veya izinsiz o kadar çok vakıf ve cemaat yardım topluyor ki. Sen onları bir tarafa bırakıp Bolu Belediyesinin bağış hesabı yayınlamasını yasaklamışsınız. Vali bey bankadaki bağış hesabımıza da bloke koymuş. Bazı vatandaşlarımız beni arayarak,. ‘Belediyeye bağış yapmıştım para hesabıma geri geldi. Niye geri gönderdiniz” diyor. Türkiye’de en çok vakıf, cemaat ve tarikat var ki. İyi niyetli olanlar var elbette ama devletin incelemediği Ensar Vakfı gibi çocuklarımıza yaptığı kurslar aracılığıyla istismar eden vakıflarda var. Bolu Valisinin bu hukuksuz hareketlerine karşı tüm Türkiye’deki duyarlı vatandaşlarımızı Bolu Belediyesine kurban bağışı yapmaya davet edeceğim. Ne kadar etkili olur bilmem. “

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.