10 Ağustos 2022
Gündem

TANJU ÖZCAN AK PARTİ TEŞKİLATINA ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında Yuva Köyü'nde yaşanan zehirlenme vakalarına dair" "Bu olayın sorumlularının ortaya çıkarılmasını ve gerekli cezayı almasını istiyorum" dedi.

TANJU ÖZCAN AK PARTİ TEŞKİLATINA ATEŞ PÜSKÜRDÜ
26 Temmuz 2022

Haber: Ahmet Can Metin 

Çaydurt Yuva Köyü'nde içme suyundan etkilenen vatandaşların sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Dün Bolu Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre köyde içme suyundan etkilenen vatandaş sayısı 141’a yükseldi. 87 kişi tedavi gördüğü hastanelerden taburcu olurken 53 kişinin ise tedavisi devam ediyor, 1 kişi de zehirlenme nedeiyle hayatını kaybetti. 

Yuva Köyü'nde içme suyu kaynaklı zehirlenme vakaları artarken Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, konuya dair önemli açıklamalarda bulundu.  

"Olay bizim su verdiğimiz bir bölgede meydana gelseydi bu soruşturmalar derhal başlatılmıştı"

Özcan, Vali'den konuya dair soruşturma talep ettiğini belirterek, İl Özel İdare yetkililerinin açık bir ihmali olduğu, kusuru olduğu net. Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında Vali Bey'e şunu söyledim; "Sorumlular hakkında, yani İl Özel İdare Genel Sekreterliği hakkında soruşturma başlatmanızı talep ediyorum." Çünkü aynı olay bizim su verdiğimiz bir bölgede meydana gelseydi bu soruşturmalar derhal başlatılmıştı. Belki şu anda beni bu görevden dahi almışlardı. Ama Özel İdare olunca konu ne Vali sesini çıkartıyor, ne milletvekilleri sesini çıkartıyor. Ölümle sonuçlanan bu olay sebebiyle Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçmiyor. Ben bu çağrımı yeniliyorum. Burada bu hastalıktan dolayı mağdur olan çok sayıda insan var, ölüm gerçekleşmiş, Allah korusun başka ölümler de gerçekleşebilir. Ama şu ana kadar açılmış tek bir adli ve idari soruşturma yok. Ben Bolu Belediye Başkanı olarak Bolulular adına bu olayın sorumlularının ortaya çıkarılmasını ve gerekli cezayı almasını istiyorum. Bu olay kapatılamaz." diye konuştu. 

"Siz milletvekili olarak ne iş yaparsınız"

Özel İdareye bağlı 487 köy, 1156 mahalle olduğunu söyleyen Özcan," Özel İdarenin il genelinde 900 tane depoları var. Bu depoların çok büyük bir kısmı eski yıllarda yapılmış. Bu depoların temizliği hangi periyotlarda yapılıyor bilen yok, kontrol eden yok, klorlamasını kontrol eden yok. Çok büyük bir sıkıntı. Hala da somut bir adım atılmış değil. Özel idarenin bu yılki bütçesi 115 Milyon 800 Bin Lira. 16 Milyon Lira da köylere hizmet götürmeye ayırılmış. Özel idarenin 360 tane çalışanı var. Zaten bu çalışanların maaşlarını topladığınızda Özel İdare'nin bütçesi kadar yapıyor. Özel İdarelerin bütçeleri devlet tarafından sağlanıyor. Bizim milletvekillerimiz Bolu'dan bihaber, uyuyorlar dediğimde milletvekilleri bana kızıyor. Gidin Düzce Özel İdare'nin bütçesine bakın bir de Bolu'nun bütçesine bakın. Siz milletvekili olarak ne iş yaparsınız. Koskoca Bolu'da 115 Milyonluk Lira + 16 Milyon Lira ile 360 çalışanı olan bir özel idare ne kadar yatırım yapabilir. Önce Bolu'nun milletvekilleri iktidar partisinin milletvekilleri ise önce özel idarenin bütçesine en az 5 katına çıkarmalı. Her konuda fikir beyan eden milletvekillerimiz nerede? Burası Bolu Belediyesi'nin verdiği bir depo olsaydı ne olurdu? Niye susuyorlar? Kimi koruyorlar. Artezyenin yanına foseptik çukuru yapılır mı? Bu nasıl bir zekanın ürünüdür. O yüzden milletvekillerini de göreve davet ediyorum. Özel İdareye ciddi bir bütçe aktarsınlar." dedi. 

"Biz yapalım"

İl Özel İdaresine ve Valiliğe çağrıda bulunan Özcan, "Şimdi ben açık bir çağrı yapıyorum. Özel İdarenin parası yok. Bu belli. Rakamlarla belli, bütçesiyle belli. Daha önce 1 Milyonluk yolu bize yaptırmamak için 3,5-4 Milyon Liraya ihaleye verdiler bize yaptırmamak için. Halkın parasını da çarçur ediyorlar. Valimize çağrıda bulunuyorum. İl Genel Meclis Başkanımıza çağrıda bulunuyorum. Sizin depolarınız 20 metreküplük, 30 metreküplük küçük depolar. Paranız yoksa bir protokol imzalayalım. Biz Bolu Merkezdeki 250 ila 300 depoyu 1 yıl içerisinde kendi kaynaklarımızdan karşılamak suretiyle yapalım. Yeniden yapalım, sıfırdan yapalım. Ama siz de bundan sonra Klorlama ekibi, dezenfeksiyon ekibi, kontrol ekibi koyun ve denetleyin." diyerek İl Özel İdaresine eleştirilerde bulundu. 

"Neredesin Suat kardeşim?"

Ak Parti İl Başkanı Suat Güner'i de eleştiren Tanju Özcan, "Sayın İmamoğlu, İstanbul'da sel felaketi olduğunda tatile çıktı diye eleştirildi. O Toplantıya İl Başkan yardımcısının katılmasının sebebi ne. İl Başkanının tatilde olması. O eleştiriyi İmamoğlu'na yöneltenler arasında Suat Bey de var. Neredesin Suat kardeşim? Bolu'da büyük bir felaket yaşanıyor. Niye tatilini kesip gelmiyorsun." ifadelerini kullandı

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.