26 Eylül 2022
Gündem

VALİ KILIÇ OKULLARLA İLGİLİ KONUŞTU

Bolu Valisi Erkan Kılıç, Organize Sanayi Bölgesi'ne yapılan meslek lisesiyle ilgili "kimse teşekkür etmiyor" diyerek sitem etti.

VALİ KILIÇ OKULLARLA İLGİLİ KONUŞTU
22 Eylül 2022

Bolu’da bazı okulların yıkılması ve bazılarının ise yapılacak güçlendirme çalışmaları nedeniyle öğrenciler başka okullara taşındı.  Vali Kılıç, “Bolu’da 33 okulda güçlendirilme çalışması yapıldığı için 2022-2023 eğitim öğretim yılının sene başında öğrenciler okullarına gidememişti. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırladığı program çerçevesinde başka okullara gönderilen öğrenciler başka okullarda eğitim öğrenimini sürdürüyor. Velilerin ve öğrencilerin merakla beklediği müjdeyi Bolu Valisi Erkan Kılıç verdi. Vali Kılıç, 2022-2023 eğitim öğretim yılının 1.ara tatiline kadar Bolu Merkez’de güçlendirilmesi yapılan 16 okulun tamamen bitmesini planlıyoruz” şeklinde konuştu.

GÜÇLENDİRME ÇALIŞMASI BAŞLAYAN OKULLARIMIZ TAMAMEN BİTECEK

Bolu’da güçlendirilme çalışması devam eden okulların birkaç ay içerisinde tamamen biteceğini açıklayan Vali Kılıç, şunları söyledi:

“Güçlendirme yapılan 33 okulun yarısı ilçelerde, 16 tanesi Bolu merkezde. Şu anda öğrencilerin herhangi bir mağduriyetleri yok. Okulları sabahçı ve öğlenci olarak bazı öğrencilerin planlamasını Milli Eğitim yaptı. Bu okullarda güçlendirme yapılıyor, biz yaz döneminde 90 olarak müteahhitlere verdik. Ama 15 gün bayramdan dolayı millet çalışmadı. İşçiler memleketlerine gitti. 2 buçuk ayda, güçlendirme dediğiniz neredeyse binayı yeniden yapıyoruz. Sadece iskeleti kalıyor binanın o kadar kısa sürede olması mümkün değil. Biz onu zorladık ama birkaç ay içerisinde güçlendirme çalışması başlayan okullarımız tamamen bitecek. Eğitimde aksama veya herhangi bir problem yok. Herkes gittiği okula en yakın okula planlandı. Fen lisesi biliyorsunuz Spor lisesinin binasına taşındı. Öğrencilerle konuştum, sordum memnun olduklarını dile getirdiler”

BİZ ÖĞRENCİLERİ MAĞDUR ETMEDİK, İNŞALLAH BİTECEK

Okulların güçlendirilme çalışmalarının aşamalarından bahseden Kılıç, “Fiyat artışlarıyla beraber, devletimiz müteahhitlere yüzde 15 ve altı fiziki gerçekleşme olan, işlerin tasviyesi için başvuru imkanı sağladı. Bazı okullarda öyle tasviye edildi. İhale edilmiş, yüzde 15’ini yapmış, müteahhit demiş ki ‘ben bunu sürdüremeyeceğim, tasviye edin’ o da tasviye edilmiş. Tasviyeden sonra mevcut durumu tespit edip, kalan işleri ihale etmek, ihale süreci belli zaman alıyor bunlarda gecikmelere sebebiyet verdi. Onun dışında projelerimizi yaparken tam temele falan inilmiyor, tahmin ediliyor ‘şu şekilde işlem yapılacaktır’ bazı binaların temelinde de beklenmedik sorunlar çıktı. Onların tekrardan planlanması zaman aldı. Bu tip şeylerde oldu. Biz öğrencileri de mağdur etmedik, herkes yerinde öğretmeni aynı öğretmen. İnşallah bitecek” ifadelerini kullandı.

HİÇ KİMSE DEMİYOR, KİMSE TEŞEKKÜR ETMİYOR

Bu sene başında eğitime açılan ve ilk olarak 102 öğrencisini alan okul ile alakalı olarak Vali Kılıç, “Bolu OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Bolu OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni açtık. Yıllardır bu Bolu’da sorundu, orayı açtık. Hiç kimse demiyor, kimse teşekkür etmiyor. Öğrencileri oraya taşıyoruz, yemeklerini veriyoruz. Bolu OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir kısmına da şimdi başka bir okulu taşıyacağız. O okulun 3-4 şubesi zemin katta eğitim alacak” dedi.

KAYNAK: ÖZGÜR BOLU 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.