28 Kasım 2022
Gündem

AFGANLAR BOLU’DA DERNEK KURDU

Bolu’da Afganistan uyruklu vatandaşlar bir araya gelerek Bolu Afganistan Gençleri Sosyal Kültürel ve Yardımlaşma Derneği’ni kurdu.

AFGANLAR BOLU’DA DERNEK KURDU
16 Kasım 2022

Bolu’da, ülkemize kaçak yollarla giren ve ikamet izni olan yaklaşık 2 bin Afgan bulunuyor. Ülkelerindeki karışıklık nedeniyle göç eden ve ilimizde ikamet eden Afganlar ildeki çeşitli iş kollarında çalışıyor. Afganlar, Bolu Afganistan Gençleri Sosyal Kültürel ve Yardımlaşma Derneği’ni kurdu. Bolu Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü onayıyla açılmasına izin verilen derneğin adresi kayıtlarda Karamanlı mahallesi olarak gözüküyor. Kurucu Başkanlığını Nangyalai Omari isimli Afganistan vatandaşının yaptığı derneğin söz konusu adreste tabelası bulunmuyor.

TANJU ÖZCAN BU DURUMA NE DİYECEK?

Mültecilere yönelik söylemleriyle bilinen ve yabancı uyrukluların ülkelerine dönmeleri gerektiğini savunan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, kentte kurulan Afgan derneği ile ilgili ne söyleyeceği şimdiden merak konusu.

Tanju Özcan, geçtiğimiz yıl katıldığı bir programda Afganlar ile ilgili, “Suriyeliler bizden yaklaşık 30 yıl gerideydi. Ama Afganlar 100 yıl geride. Adamlar sadece burkalı kadın görmüş. Şimdi yüzü açık bir kadın görünce bile ona tuhaf geliyor. Bu sosyal entegrasyonu sağlayabilmek mümkün değil. Adamlar savaşmaktan başka bir şey yapmamışlar 7 yaşından itibaren. Komşu köyle savaşmış, komşu kabileyle savaşmış, komşu kavimle savaşmış. Savaşmış da savaşmış." ifadelerini kullanmıştı.

Tanju Özcan’ın bu sözlerinin ardından Afganistanlı Sunatullah Saadat isimli bir gazeteci Özcan’ı ve Türk kadınlarını hedef alarak ağır hakaretler etmişti.

SURİYELİLER DE BOLU’DA DERNEK KURACAK MI?

Afganlar tarafından kurulan derneğin ardından yakın bir zamanda Suriyelilerin de Bolu’da dernek kuracağı tahmin ediliyor. Resmi rakamlara göre Bolu’da 4 binden fazla Suriyeli yaşıyor.

KAYNAK: Hızır İlyas Yıldırım

3 yorum yapılmış

 • Bolulu16 Kasım 2022 - 08:57
  Evlerini kiraya veren, satan, vatandaşlık veren kimlerse onlar okusun bu haberleri. Devlet izin verdi sizde barındırdinız çalıştırdınız daha bu günler iyi günlerimiz. Sorsak herkes vatan sevdalısı yazacak çok şey varda ağzımı bozmayım şimdi
  %100   (Toplam 3 oy kullanıldı.)
 • Engin16 Kasım 2022 - 16:31
  Yazık daha neler göreceğiz
 • Bayram Dönmez 19 Kasım 2022 - 14:13
  Yakında belediye meydanında yılan oynatıcılarımız falan olursa şaşırmayalım ortalık Bengal Afgan Pakistan Suriyeli Iraklı İranlı Cezayir Fas Afrikalı Türki cumhuriyetlerinden gelenlerden geçilmiyor ufaktan bizlerde kendimize yeni obalar aramaya başlasak iyi olacak

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.