24 Mayıs 2024
Gündem

BU PARTİLER BÜYÜKLERİ PARÇALADI

…………………

BU PARTİLER BÜYÜKLERİ PARÇALADI
15 Mayıs 2023

Bolu’da, AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti’den sonra listede diğer partiler adlandırılan 19 parti toplam 21 bin 966 oy alarak seçimin kaderini belirledi. Yeniden Refah Partisi, Zafer Partisi ve Memleket Partisi’nin aldığı oylar dikkat çekti.

Bolu’da, 14 Mayıs tarihinde gerçekleşen milletvekili seçimlerinde AK Parti yaklaşık 30 bin oy kaybına rağmen birinci parti olurken, seçimin en sürpriz partilerinden birisi Yeniden Refah oldu. Saadet Partisi’nin unutulmaz Genel Başkanı Necmeddin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan tarafından kurulan ve özellikle Saadet Partisi’nin Millet İttifakı içerisinde yer almasıyla birlikte Milli Görüşçü’leri ikiye bölen Yeniden Refah Partisi 7 bin 40 oy alarak 5’inci parti oldu.

ZAFER PARTİSİ…

Ümit Özdağ tarafından 2021 yılında kurulan ve ilk kez seçimlere giren Zafer Partisi, Bolu’da diğer partiler arasında en çok oy alan partilerden birisi oldu. Göçmenlere yönelik sert söylemleriyle ön plana çıkan Zafer Partisi 4 bin 118 oy aldı.

MEMLEKET PARTİSİ…

Bolu’da, seçmen tarafından alacağı oy oranı en çok merak edilen partilerden birisi olan Muharrem İnce’nin Memleket Partisi 2 bin 101 oy aldı. Seçim süreci boyunca CHP’yi eleştiren ve oyları böleceği düşünülen Muharrem İnce’nin partisinin aldığı oy oranı seçmeni şaşırttı.

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ…

Büyük Birlik Partisi, Bolu’da bin oy barajını geçen partiler arasında yer aldı. Cumhur ittifakı içerisinde yer alan ve Genel Başkan Mustafa Destici ile seçimlere giren BBP bin 741 oy aldı.

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ

Mecliste yaptığı muhalefetle ülke gündemine giren Türkiye İşçi Partisi bin 147 oy aldı. Muhalefet oylarını aldığı düşünülen TİP’in Bolu siyasetinde etkili olduğu görüldü.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.