2 Aralık 2023
Gündem

TÜRKOĞLU’NDAN MESAJ DOLU AÇIKLAMA…

………………….

TÜRKOĞLU’NDAN MESAJ DOLU AÇIKLAMA…
15 Mayıs 2023

Bolu’da, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçim sonuçlarına göre AK Parti 1, CHP 1 ve MHP 1 vekil çıkardı. Seçimlerin sonuçlanmasıyla birlikte CHP İl Başkanı Ersan Türkoğlu ilk açıklamalarını yaptı.

BOLU’DA BU SEÇİMİN KAYBEDENİ AKP KAZANANI İSE MHP OLDU”

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu İl Başkanı Ersan Türkoğlu yaptığı açıklamada, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak 1 milletvekili çıkartma konusunda gerçekten süreç içerisinde en ufak bir tereddüdümüz yoktu. Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’ne yakın bazı kaynaklar çok fazla aday adayı olduğu için CHP’nin aday adayı bölünmüşlüğünden dolayı zarar göreceğini, çok ciddi oy kaybedeceğini dillendirdiler. Yaşadığımız süreçte CHP’nin Bolu’daki mevcut oy oranını koruduğunu, bir önceki genel seçimlere göre de biraz yükselttiğini ifade edebiliriz. Ama bunu bir başarı olarak görüyor musunuz derseniz kendi adıma söylemem gerekirse görmüyorum. Açıkça Bolu genelinde ifade etmek gerekiyorsa, burada işin kaybedeni AK Parti, kazananı ise Milliyetçi Hareket Partisi olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi ise mevcut durumunu korumuştur” dedi.

 

ULUSAL KANALLARIN TERÖRLE İLGİLİ YAPTIĞI PROPAGANDA BOLU’DA OYUMUZU ETKİLEDİ”

 

Bu seçimin her türlü analizini yaptıklarını belirten Türkoğlu, “ Bolu’da neden daha yukarıda oy alamadığımızı her yönüyle inceleyeceğiz. Ben seçim sürecini takip ederken sahada da süreci yaşarken şunun farkındaydım. Özellikle ulusal kanalların Millet İttifakı üzerine özellikle terörle iç içe göstermek için sarf ettiği çaba Bolu’da ki seçmen tarafından kabul gördü. Tabi oyumuzu arttıramamamızın bir sürü sebebi var ama temel itibariyle bu önemli bir sebep diye düşünüyorum. Biz CHP olarak sonuçları sandık sandık analiz ederek neden oyumuzu daha yukarıya çıkaramadığımızı konuşacağız ama şunu da kabul etmek gerekiyor artık CHP’nin her halükarda aday kim olursa olsun Bolu’dan bir milletvekili var. Bu CHP’nin Bolu’da önemli bir siyasi figür olan Tanju Özcan’sız ilk milletvekili seçimimizdi. CHP olarak birçok ilki biz bu süreçte yaşadık ama buna rağmen bir milletvekili çıkartmayı başardık. Bu da daha yüksek oy alamamanın verdiği üzüntüyle beraber yine de bizim için mutluluk verecek bir sonuç. Sonuçta kazanan partilerden birisi de CHP’dir. Bolu’dan 1 milletvekili her halükarda Ankara’ya sosyal Demokratları, Atatürkçüleri temsil etmek için milletvekili olarak gönderdik” ifadelerini kullandı.

 

AK PARTİ’NİN OY KAYBETMESİ MHP’YE PUAN KAZANDIRDI”

 

Türkoğlu hedefleri olan bir parti olduklarını vurgulayarak, “Parti içerisinde arkadaşlarımız 1 milletvekilini göndermekten yana memnun ama söylediğim gibi biz hedefi olan bir partiyiz. 2 milletvekili gönderme hedefini biz somut olarak Bolu’da görüyorduk. Bu durum bize çok uzak değildi. Sahada biz dolaşırken en fazla karşılaştığımız sorunlardan biri ulusal basının etkisiyle bazı yurttaşlarımızın bizi terörle yan yana koymaları oldu. Ben şuna yürekten inanıyorum bundan sonra yaşayacağımız süreçte bu propagandanın yanlış ve yalan olduğunu göstereceğiz. Eğer bu propaganda temeli itibariyle tutmasaydı biz Bolu’dan oylarımızı yükselterek belki 2. milletvekilini de zorlayabilirdik. AK Parti’nin sahada oy kaybettiğini çok net görüyorduk. Nitekim dediğimiz oldu ama bu MHP’ye puan kazandırdı. İsmail Bey’e de ,MHP’nin Bolu İl Teşkilatına da hayırlı uğurlu olsun. Başarılar diliyoruz” şeklinde konuştu.

 

GEREDE’DE BİRÇOK USULSÜZLÜK YAPILDI”

 

Gerede’de çok fazla sıkıntı olduğunu ifade eden Türkoğlu, “ Gün içerisinde birçok dostumuz, partilimiz ya da gazeteci arkadaşlarımızla görüştük ve hepsi “Ya başkanım Gerede’de oy oranınızı arttırmanız çok mümkün değil. Neden oraya ağırlık veriyorsunuz” dedi. Bunun iki sebebi var. Birincisi biz orada oy oranımızı arttıramayacağımızı biliyoruz ama ne yazık ki Gerede ülke genelinde sandıklarda sorun ve sıkıntının yaşandığı Türkiye genelinde 7 ilçe arasında sandık yolsuzluğu anlamında adı geçen ilçelerden biri. Bizim yıllarca Gerede’de sandıklarda görevlimiz olmadı, sandıklarımız hep boş kaldı. Biz sandığı seçmenin iradesi olarak gördüğümüz için önemli olan oradaki oy oranımız değil, Geredeli yurttaşımızın, oy kullanan vatandaşımızın iradesinin sandığa ne kadar yansıdığını görmek. Bu bağlamda biz Bolu’dan bu sefer Gerede’deki bütün sandıklara ve en uzak köylere bile sandık görevlisi gönderdik. Biz ne yazık ki Geredeli seçmen kardeşlerimize yönelik bir söz söylemiyoruz. Gerede’de görev yapan birçok sandık kurulu başkanının ve AKP’li yetkililerin orada bu işi ne kadar uygunsuz, kuralına uymadan yaptıklarını bugün bir daha gördük. Başta önceki dönem Bolu Baro Başkanımız Ferit Atalay olmak üzere önceki dönem İl Başkanımız Ahmet Özcan, Yönetim Kurulu Üyemiz Avukat Begüm Tuncer başta olmak üzere birçok avukat arkadaşımızla okullardaki sıkıntıları gidermek için ciddi mücadele verdik. Baktık ki sorun çözülmüyor, Sandık Kurulu Başkanları topu Gerede Seçim Kurulu Başkanı’na, İlçe Seçim Kurulu Başkanı’na ve hakim beye atıyor. Adliye’de gidip bu konunun mücadelesini vererek sorunu çözmek adına mücadelede bulunduk. Oy kullanırken usulüne uygun oy kullanılmıyor. Tek başına sandığa girip oy kullanabilecek bir vatandaş, yakınım dediği ya da sandık kurulu başkanıyla gidip oy kullanıyor. Bu mevzuata aykırı bir durum. Doktor raporuyla 1. dereceden akrabasının gözetiminde oy kullanmaya girebilir belgesi olmayan herkes tek başına oy kullanmak zorunda. Sandık alanında ki müşahitlerimizin tamamının dışarıya çıkartılması en büyük sorunlardan biriydi. Sandık kurulu başkanlarının bizim itiraz dilekçelerimizi işleme almaması da önemi bir sorundu. Bu yaşadığımız süreç bizim içinde bir tecrübe oluyor. Gerede’deki çok rahat alışmış olan AK Partide ki teşkilat için de bir tecrübe oluyor. Bizlerin oraları boş bırakmaması karşılıklı demokrasi adına bir fayda sağlıyor.” dedi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.