13 Haziran 2024
Gündem

PAZARCILAR MARKETLERE İSYAN ETTİ

Bolu’da pazar alanlarının içerisinde bulunan zincir marketlerin fiyat düşürmesi ve tezgahlarını yola çıkartmasından dolayı pazarcı esnafı ayaklandı. Bolu Manavcılar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Altındal, “Zincir marketin 24 tane şubesinde domates 16 lira, pazarın kurulduğu alanda 8 lira. Ayrıca da yolları işgal ediyorlar” diye konuştu.

PAZARCILAR MARKETLERE İSYAN ETTİ
3 Eylül 2023

Bolu’da pazarcı esnafı, semt pazarı alanlarının içerisinde bulunan zincir marketlerin fiyat düşürmesi ve tezgahlarını yola çıkartmasından dolayı ayaklandı. Haftanın belirli günlerinde Bahçelievler, Sümer, İhsaniye ve Karaçayır mahallelerine kurulan semt pazarlarında satış yapan emekçi esnaf, pazar alanı içerisinde bulunan zincir marketlere tepki göstererek zincir marketin önünde toplandı. Pazarın giriş yolunu domates tezgahı ile kapatan Bolu Manavcılar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Altındal, pazarcı esnafı ile birlikte açıklama yaptı. Başkan Altındal, “Zincir marketin 24 tane şubesinde domates 16 lira, pazarın kurulduğu alanda 8 lira. Ayrıca da yolları işgal ediyorlar. Neymiş işgaliye bedeli ödüyorlarmış. Bize Valiliğin oradan yer gösterin bizde bedelini ödeyelim tezgah açalım o zaman” dedi.

“ESNAFIMLA UĞRAŞACAK ADAMIN ALNINI KARIŞLARIM”

Bahçelievler Mahallesi’nde kurulan semt pazarı içerisinde bulunan bir zincir marketin domates fiyatının bir günde yarıya düşürdüğünü ve tezgahlarının kaldırımlarını işgal ettiğini belirten Bolu Manavcılar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Altındal, “Biz pazarcı esnafı olarak, işimizde gücümüzde olan esnaflarız. Bizim mesleğimiz zor. Herkesin mesleği zor, ama inanın bizim mesleğimiz diğer meslek dallarına göre çok zor. Bizim gecemiz, gündüzümüz, kışımız yok. Biz zor şartlarda para kazanıyoruz. Benim esnafımın işiyle, aşıyla, gücüyle uğraşacak adamın alnını karışlarım. Bu ne rezillik ya? Bu ne ayıp ya? Gözü olanın gözü çıksın. Zincir marketin başımızın üstünde yeri var. Bolu’da 24 tane şubesi var. Çalışan bizim Bolulular. Allah bin kere razı olsun. 50-100 bin çeşit ürün satıyorsun. 24 tane şubede domatesi 16 liradan satıyorsun, bugün burada 8 lira. Bu ne ya? Dün de bu şubede 15 liraydı abi. Türkiye'deki bütün illerde marketlerin, manav reyonları, sebze reyonları içeride olur. Ama nedense bizim Bolu'da yolun ortasında. Adam otobüs durağını kapatmış. Sebze meyve dökmüş ya. Neymiş? İşgal parasını alıyormuş. Bana valilik önünden yer belirtsin de bedelini ödeyelim biz de açalım. Benim esnafım 10 santimetre ileri çıksın zabıta gelir” dedi.

“BİZ HER HAFTA GEREKİRSE PAZAR AÇMAYIZ”

Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi ve İl Ticaret Müdürlüğü'ne seslenen Başkan Altındal, “Buradan valiliğe de sesleniyorum, belediyeye de sesleniyorum. Bir denetim yapsınlar. Dün 16 lira olan domates bir gün 8,95 liraya nasıl indi? Bana bir bunun bir açıklamasını bir yapın. Buradan İl Ticaret Müdürlüğüne sesleniyorum. Dün 16 liraya satılan domates bir gün de 8,95 liralara nasıl satılıyor? Bizim şikayetimiz bu. Marketler manav reyonları içeri alsın. Biz her hafta gerekirse pazar açmayız. Yani biz ekmeğimizin peşindeyiz. Biz müşterilerimizden özür diliyoruz. Yani şu yaptığımız bize yakışmıyor. Biz pazarcı esnafına yakışmıyor. Ama mecbur kaldık. Derler ya bıçak kemiğe dayandığı zaman yapacak hiçbir şey yok” diye konuştu.

2 yorum yapılmış

  • Sanayici3 Eylül 2023 - 13:33
    Pazarcı esnafında seçme yok isterse yarı fiyatına versin öne iyileri diz arkadan karavana doldur onun için market bu sebep ile isterse 2 katı olsun alınır
  • ERDAL6 Eylül 2023 - 05:32
    İYİYKİ MARKETLER VAR MEMMUNUZ

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.