24 Nisan 2024
Gündem

“Seçimi kazanmak için değil vatandaşımın huzuru için yaptım”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, sığınmacılar konusuyla ilgili olacak, “Ben seçimi kazanmak için yapmadım. Karımız, kızımız, çocuklarımız huzur içinde yaşayabilsin diye sığınmacılarla mücadele ettim” dedi.

“Seçimi kazanmak için değil vatandaşımın huzuru için yaptım”
8 Şubat 2024

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Gazeteci ve Yazarlar Derneği’nin düzenlediği “çay, simit sohbetleri” programına katıldı. Kahvaltının ardından Özcan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Başkan Özcan, AK Parti Belediye Başkan Adayı Muhammed Emin Demirkol’un kendisine yönelik olarak sığınmacı konusunu yardım butonu gibi kullandığı yorumlarına ilişkin samimi açıklamalar yaptı.

“BEN HALKIN HİSLERİNE TERCÜMAN OLDUM”

Sığınmacılarla ilgili tutumunu bir anısıyla anlatan Özcan, “2019 seçimlerinden önce sabah saatlerinde bir teyzemizin buzlu asfalt üzerinde manav kasasında 2 tane tereyağı, 1 tane yoğurt satıyordu. Gözü de sürekli çevredeydi zabıta gelecek mi diye. O korkuyla evine 15-20 lira götürebilmek derdindeydi. Karşısında da bir bankanın önünde uzun kuyruk vardı. Kuyruktakiler Bolu’daki sığınmacılardı ve para çekiyorlardı. Onlar elindeki paraları sayarken o teyzemiz sadece baktı. Ben de o gün bu benim vatandaşıma reva mı diye sordum. Ben göreve gelirsem bunlara yardımı keseceğim dedim. Bunların işyeri ruhsatlarını iptal edeceğim dedim. Seçimi kazandıktan sonra bazı milletvekili arkadaşlarım, “Tanju seçimi kazandın. Seçmen unutur. Gerek yok bunları yapmana” dedi. Hayır ben bu sözü seçimi kazanmak için vermedim dedim. İlk imzamı da bunun için attım. Başıma her türlü şey geldi. Müfettişler görevlendirdiler. Seçimi kazandıktan sonra bunu unutturabilirdim ama kadınlarımız, çocuklarımız, esnafımız rahat edebilsin diye. Ben bunu gündeme gelmek için yapmadım. Ben halkın hislerine tercüman oldum ve gereğini yaptım” dedi.

“Ben gelirsem yeniden sığınmacılar gelecek diyor”

Demirkol’un açıklamalarının, “ben gelirsem sığınmacılar Bolu’ya yeniden gelecek” anlamı taşıdığını belirten Özcan, “Doktor bu güne kadar hangi yaraya merhem olmuş. Hastane yönetememiş adam Bolu’yu yönetmeye talip oluyor. Bir de bu konuda “hükümetin politikalarına uygun davranacağım” diyerek boş boş konuşuyor. Kardeşim senin hükümetin sığınmacı yanlısı. Senin hükümetin dünyada en fazla sığınmacı barındıran hükümet. Ben ülkemi kurtaracak yetkilerde değilim ama ben şehrimi bunlardan kurtaracak yetkiye sahibim. Senin söylediğinin anlamı şudur; “Ben gelirsem Arapça tabelalar gelecek. Tekrar sığınmacılar gelecek. Her taraf dolacak. Tekrar sığınmacılar bankanın önüne yerleşecek. Parklara yerleşecek. Karımıza, kızımıza kötü gözle bakmaya devam edecek. Çocuklarımız güvenle büyüyemeyecek. Esnafımız huzur içinde ticaret yapamayacak. Bolu’da hala sığınmacı var. Çok seviyorsan evine 3 tane al” ifadelerini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.