24 Nisan 2024
Gündem

TANJU ÖZCAN'A KARŞI İTTİFAK KURDULAR

Bolu’da; AK Parti, İYİ Parti, MHP ve Zafer Partisi belediye meclis üyeleri, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında, “hayır” oyu verilen gündem maddesini “kabul edildi” olarak kayıtlara geçirdiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

TANJU ÖZCAN'A KARŞI İTTİFAK KURDULAR
8 Şubat 2024

Bolu Belediye Meclisinin 7 Şubat tarihli 2. Birleşiminde, BEKAB üzerinden yapılacak 2. Sınıf Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi Yapım İşi için borçlanmaya gidilmesine dair Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a yetki verilmesi konusu görüşüldü. Gündem maddesi kapsamında, 200 milyon lirası Bakanlıkta, 234 milyon lirası ise İller Bankası’ndan olmak üzere 434 milyon liralık borçlanma yetkisi, Tanju Özcan’a verilecekti.

Gündem maddesi, görüşmelerin ardından (a) ve (b) bendi olarak oylamaya açıldı. İddiaya göre Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, (a) bendi oylamasında “evet” oylarını saydı, ancak “hayır” oylarını sormadan gündem maddesini kabul etti. Oylamanın ikinci bölümünde ise konuya 16 meclis üyesinin “ret” oyu verdiği, 13 meclis üyesinin ise “evet” oyu verdiği belirtildi. Başkan Özcan’ın “ret” oylarına rağmen, gündem maddesini “Kabul edilmiştir” şeklinde tutanaklara işlettiği aktarıldı.

AK PARTİ, İYİ PARTİ, MHP VE ZAFER PARTİSİNDEN ORTAK AÇIKLAMA

Belediye Meclisinde yaşananlar üzerine Bolu Belediyesi önünde AK Parti, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Zafer Partili belediye meclis üyeleri ortak basın açıklaması yaptı. Topluluk adına basın açıklamasını AK Parti Grup Başkanvekili Uğur Akbay okudu.

Akbay tarafından okunan basın açıklamasında, Başkan Özcan’ın yasayı çiğnediği belirtilerek, “Tanju Özcan, yasayı ve emredici yönetmelik hükmünü açıkça çiğnemiştir! Usul ve yasaya aykırı davranan seçilmiş başkan ve divan üyeleri kamu görevlisi niteliğindedir ve görevlerini kötüye kullanmışlardır Malumunuz olduğu üzere Türk ceza kanunu bağlamında görevi kötüye kullanmak, suçtur! Başkan, bu suçu işlemeye tenezzül edecek kadar alçalmıştır!” dedi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

“Seçimlere 1 buçuk ay kala talep edilen 434 milyon liralık borçlanma yetkisine meclis üyelerimizin çoğunluğu haklı olarak ret oyu vermiştir. Zira hiçbir projeye bu kadar kısa bir zamanda başlanamaz ve dahi bitirilemez! 5 yılı belediye için değil kendi reklamı için harcayan başkanın son davranışı seçmenlerimizin iradesinin gasp edilmesi olmuştur! Neticeten; bu hukuksuz uygulamaya karşı idari ve cezai yollara başvuracağımızı, işbu görevi kötüye kullanma suçuyla ilgili Bolu Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağımızı saygıdeğer bolu halkına ve tüm Türkiye’ye beyanla ilan ederiz!” ifadelerini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.