24 Nisan 2024
Gündem

TANJU ÖZCAN’IN SEÇİM GEZİSİNDE SIĞINMACI GERÇEĞİ

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın “sığınmacılarla mücadelesi”nin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Özcan’ın bir fabrikada karşılaştığı kadın işçi, sığınmacıların tehditleri nedeniyle Adana’yı terk ettiğini söyledi.

TANJU ÖZCAN’IN SEÇİM GEZİSİNDE SIĞINMACI GERÇEĞİ
14 Şubat 2024

HABER MERKEZİ - Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, seçim çalışmalarını Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) Petek Metal Plastik Endüstriyel Tasarım Baskı Sanayi, Time Plas, Ekol Makine Kalıp ve Er Palet fabrikalarını ziyaret ederek sürdürdü. Gittiği 4 fabrikada da yoğun ilgi gören Özcan, 5 yıllık dönemine ilişkin bilgiler, verip destek istedi.

KADIN İŞÇİ ADANA’DAN BOLU’YA KAÇTIĞINI SÖYLEDİ

Ziyarette, Adanalı bir fabrika çalışanı sığınmacılar konusuna değinerek, doğup büyüdüğü şehri, sığınmacıların ölüm tehditlerine varan tacizleri nedeniyle terk etmek zorunda kaldığını ve Bolu’ya yerleştiğini belirtti. Başkan Özcan’ı sığınmacılarla ilgili mücadelesinden dolayı kutlayan ve başından geçenleri anlatan kadın işçi, “Ben Adanalıyım, buraya 4 yıl önce geldim. Evimin karşısına sığınmacıları doldurdular. Her evimin önünde geçerken sığınmacılar el kol işaretiyle seni keseceğiz diye tehdit ediyorlardı. Canımı kurtarmak için çoluğumu çocuğumu da aldım ve buraya kaçtım. Davulun sesi uzatan bazı insanlara hoş geliyor. Ama içinde olmadığın sürece bunu anlayamazsın. Hep anlatıyorum arkadaşlarıma, hepsi bilir. Sığınmacılar konusu gerçekten çok büyük tedbir gerektiren bir konu. ” diye konuştu. 

Bolu ile Adana’yı da kıyaslayan işçi kadın, “Adana’daki arkadaşlarımla konuşuyorum. Saat 5’ten sonra kesinlikle çocuklarını salmıyorlar. Bu ülke benim değil mi? Niye çıkamıyoruz? Burada yeri geliyor saat 4’te işten çıkıyoruz. Rahatsız etmeyi bırak korna çalan bile yok” ifadelerini kullandı. 

“Çocuklarımız, kadınlarımız için diye mücadele ettim”

Adanalı işçinin kadının anlattıklarını dikkatle dinleyen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da sığınmacılar konusunda defalarca ifade verdiğini, ırkçı, faşit diyenlerin bile olduğunu söyledi. 

Özcan sığınmacılara ilişkin şunları söyledi:

“Ben tam 56 kez savcılığa ifade verdim, defalarca müfettiş geldi. Cumhurbaşkanı dahil bana her şeyi söylediler; ırkçı, faşist dediler. Peki bunu neden yaptım? Bolu’da çocuklarımız rahatça okula gidebilsin, kadınlarımız sokaklarda, caddelerde güvenli bir şekilde dolaşabilsinler diye. Yarın bir gün bir esnafımızın boğazına bir Suriyeli, bir Afgan bıçak dayayıp bana haraç vereceksin demesinler istedim. Bu mücadelem sayesinde 19 bin olan sığınmacı sayısı 4 yılda yüzde 79 oranında azalarak 4 binin altına düştü. Ben bu olayı gerçekten bir milli güvenlik sorunu olarak görüyorum. Ve bunun için mücadelem devam edecek.” 

Bu sözler üzerine işçiler de, Özcan’ı alkışlarla destek verdiler.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.