13 Haziran 2024
Gündem

"EMEKLİLERİN ALIN TERİNİ ÖDEMEM GEREKİYORDU”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, dar gelirli aileler için düşündüğü sosyal konut projesinin neden yapılamadığını ve arsanın ne için satıldığını açıkladı. Özcan, “İl Bank emeklilerin parasını göndermediği için arsayı satmak zorunda kaldım” dedi.

"EMEKLİLERİN ALIN TERİNİ ÖDEMEM GEREKİYORDU”
24 Mart 2024

HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, gazeteciler Faruk Çidem ve Hüseyin Aykan’ın sunduğu canlı yayın programına katıldı. Rakiplerinin her platformda eleştirdiği “sosyal konut” projesiyle ilgili soruyu yanıtlayan Özcan, arsayı neden sattığını da açık yüreklilikle anlattı.

MALİYETLER PROJEYİ AMACINDAN ÇIKARDI

Projeyle ilgili ihaleye çıkıldığını ancak sorunlar yaşandığını belirten Özcan, “Benim projelerim arasında yer aldığını söyledikleri “Sosyal konut” projemi yapmadı diyorlar. Sosyal konut benim seçim vaatlerim arasında yoktu. Seçildikten sonra bir arsa bulduk. İhalesine bile çıktık. Ama ihaleyi alan firma FETÖ iltisaklısı ortağı yüzünden Gaziantep’in bir belediyesi tarafından ihale yasaklısı haline getirilmiş. Bu yüzden imzayı atamadık. İyi ki de atamamışız çünkü o paraya o işi yapması mümkün olmayacaktı. İş de yarım kalacaktı. 

Bugün neden yapmıyorsunuz diyorlar. Daireler 125 metrekare olacaktı. Şuan yer bedeli hariç yapım bedeli 1 dairenin 2,5 milyon tutuyor. 2.5 milyon liraya 2 asgari ücretli çalışan burayı alabilir mi? Biz onları yaptık diyelim. Kim alacak? Bolu’da parası olan insanlar yatırım amaçlı alacak” dedi.

“EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZ MAĞDUR OLMASIN DİYE SATTIK”

Arsayı satma nedenlerini açıklayan Özcan, “Arsayı 13 milyon liraya aldık. 158 milyon liraya sattık. Neden sattığımızı da söyleyelim. EYT çıktı. EYT ile ilgili İl Bank belediyelere, “ben bu parayı kişilerin hesabına bir kere de yatıracağım” dedi. Hızlı davranın dediler. Biz de İl Bank’ın gönderdiği yazıyı emekli olacaklara gönderdik. Biz de emekli olan yaklaşık 140 personelimizin kıdem tazminatlarını hesapladık ve banka hesap numaralarını gönderdik. 10 Şubat’ta bu para hesaplarına yatacaktı. 6 Şubat’ta deprem oldu. Deprem bölgesine gittiğimde her yerin yıkıldığını görünce “İl Bank bu parayı bize göndermez” dedim. 20 Şubat’ta bize İl Bank parayı veremeyeceğine dair yazı gönderdi. Ama insanlar da emekli oldu. Karşımıza 80 milyon liralık kıdem tazminatı yükü çıktı. Benim bu parayı insanlara vermem gerekiyordu. Bizim kredi notumuz çok yüksek olmasına rağmen bankalar da kredi vermiyordu. Emekçi kardeşlerimiz mağdur olmasın diye arsayı satarak alın terlerini ödedim. Biz belediyeye çok fazla yer de kazandırdık” ifadelerini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.