13 Haziran 2024
Gündem

At Yaylası büyük tehlike altında

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, At Yaylası mevkiinde bin 260 hektarlık alan için de ruhsat alındığını ve Türkiye’nin en değerli torfuna ait arazide yapılacak herhangi bir çalışmaya sonuna kadar karşı çıkacaklarını söyledi.

At Yaylası büyük tehlike altında
29 Nisan 2024

HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 31 Mart yerel seçimlerinden önce de gündeme sıkça gelen maden arama ruhsatlarıyla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi. Geçtiğimiz aylarda Pirahmetler köyü alanında maden arama ruhsatının ortaya çıkmasının ardından aynı tarihlerde At Yaylası bölgesinde bin 260 hektarlık alan için de ruhsat alındığını ortaya çıktı. Konuyu gündeme getiren Başkan Özcan, At Yaylası bölgesinde Türkiye’nin en değerli torfun olduğunu ifade ederek, “Asıl hedef seçimlerden önce herkesin gözünden kaçırıldı. Doğa katliamına izin vermeyeceğiz” dedi.

“BİZİ ŞAŞIRTAN GELİŞMELER OLDU”

Başkan Özcan, “AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek’in deyimiyle 2021 yılında bir firmaya altın arama ruhsatı verilmiş. Biz bu işin peşini bırakmayacağız demiştim. Ama burada bizi çok şaşırtan ve üzen bazı gelişmeler oldu. Bir değil iki tane saha için ruhsat vermişler. Burası Pirahmetlerin üstü, bin 200 hektarlık bir alan ve tamamına yakın ormanlardan oluşuyor. Bu birinci arazi. Sayın vekilimiz bura için altın arama sahası dediği için biz de altın arama ibaresini kullanıyoruz. Yoksa maden arama sahası mı, altın arama sahası mı? Bu konuda ruhsatta herhangi bir detay bulamadık. Biz bir tane yere ruhsat verilmiş zannederken asıl bizim canımızı yakan At Yaylası'nın bulunduğu alana da aynı büyüklükte bir maden arama ruhsatı verilmiş” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ TORFU”

Özcan, At Yaylası’nda Türkiye’nin en değerli torfunun olduğunu belirterek, “At yaylası Bolu'muzun en büyük yaylası biliyorsunuz. 13 tane köyün burada yaylası var. Paşaköy yaylasından başlıyor. Kürkcüler diye devam ediyor. Bu alanda da bir arama ruhsatı verilmiş. Aşağı yukarı orası da bin hektar ile bin 200 hektar civarında. At yaylasındaki madenin özelliğini biliyorum. Şu anda At Yaylası’nda çok kıymetli bir torf var. Türkiye'nin en kıymetli torfu olduğu söyleniyor. Hatta bununla ilgili daha önceki yıllarda da Bolu'ya gelenler olmuştu. Köylüler sadece bu konuyu duyum üzerine bile tepki konusu haline getirdiler. Burada bugünkü değeri belki yüz milyonlarca doları bulan Torf madeni var. Birileri de burada altın çıkartmayı umuyorlar mı bilmiyorum da burada zaten torf olduğu belli” diye konuştu.

“ASIL HEDEF AT YAYLASI”

Özcan, “Asıl hedefin At Yaylası olduğu görülüyor. Zaten At Yaylasına gidersek de o torfların nerede olduğu, nerede başladığı, nerede bittiği görülür. O yüzden At Yaylası sakinlerine, onların Bolu'daki komşularına ve bütün Bolu'ya bir uyarıda bulunmak istiyorum. Kızılağaç Yaylası sanki göstermelik hedef gibi bize gösterildi. Asıl hedef gözümüzden kaçırıldı. Derhal iktidar partisinin milletvekili, iktidar partisinin il başkanı derhal açıklama yapmalılar. Ve ruhsatları da derhal iptal etmeleri lazım” ifadelerini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.